Makyaj Nasıl Yapılır – Kozmetik Ürünler

Makyaj nasıl yapılır? sorusunun cevabını arayan genç kızlar ve hep genç ve güzel kalanlar. Bu konuda ders niteliğinde olan sayfamızı incelemeden önce gelin birlikte minik bir tarih yolculuğu yapalım. Daha sonra kozmetik ürünlerin tanımı ve kullanımı hakkında detaylı bir ders işleyeceğiz. Öncelikle efendim kozmetik kelimesinin Türk Dil Kurumuna göre sözlük anlamı şu şekildedir: Cildi ve saçları güzelleştirmeye ve canlı tutmaya yarayan her türlü madde! M.Ö. 4000 yılında, Eski Mısır’da ortaya çıktığı düşünülen makyaj, ilk olarak gözlere çekilen sürme benzeri biçimde varlık göstermeye başlar. Güzelliği ile dillere destan olan Mısır Kraliçesi Kleopatra‘ nın güzellik sırrının belli bir oranda da olsa makyaja dayandığını belirtmekte fayda vardır. Milattan önce 3000’li yıllarda ise Çinliler balmumu ve yumurta sarısını kullanarak tırnaklarını boyayarak ilk ojeyi, Aztekler ise bazı böcekler yardımı ile ürettikleri kırmızı boyayla ilk ruju keşfetmişlerdi. Louvre müzesinde şimdilerdeki makyaj çantalarına benzer makyaj kutuları sergileniyor. Gördüğünüz üzere kadın daima kadın kalmayı başarmış ve aradan yüzyıllar geçse de bazı davranışları hiç değişmemiş 🙂 Hadi Başlayalım..

1. Nemlendirici

Kozmetik ürünleri listemize geçmeden önceden nemlendirici kullanımının önemini hatırlatmak isteriz. Burada ilk sıraya nemlendirici koyduk. Doğru seçilen bir nemlendirici kullanımı cildinizi makyajın bütün negatif etkilerinden korur. Özellikle gün içerisinde sıklıkla fondöten benzeri kapatıcılar tercih ediyorsanız, nemlendirici kullanımını ihmal etmemeniz gerektiğini hatırlatmak isteriz. Uzun saatler makyajlı bir cilt ile gününüzü geçiriyorsanız mutlaka makyaj öncesi cildinizi nemlendirin. Nemlendirici sürdükten 10 dakika sonraya dek makyaj yapmayın ve cildinizin dinlenmesi için biraz zaman tanıyın. Bu esnada cildiniz nemi içine alacak ve makyajınız kusursuz olacaktır. Bundan sonra makyajınıza devam edebilirsiniz. Bu adım aynı zamanda makyajınızın kalıcı olmasına da olanak tanır. Kurumuş dudaklarınızı da makyaj öncesi nemlendirmeyi ihmal etmeyin. Bunları yaptıktan sonra makyajınız daha ışıltılı ve sağlıklı görünecektir.

2. Makyaj Bazı

Kozmetik ürünleri listemizin 2. sırasında makyaj başlangıcı için süper bir seçenek bulunuyor. Makyaj bazı, fondöten sürmeden önce yüze uygulanan şeffaf yapıda jel bir akışkandır. Uygulama öncesinde cildinizi pürüzsüzleştirir ve cilt kusurlarınızı minimuma indirir. Bazı az miktarda alıp fırça ile cildinize yayarak uygulayın. Kapatıcı ve fondöten adımına geçmeden önce mutlaka kurumasını bekleyin.

3. Kapatıcı

Kozmetik ürünleri arasında günlük kullanılan ve akla gelen ilk ürünlerden biri kapatıcılar. Cildinizde kapatmak istediğiniz noktalara az miktarda uygulayıp hızlıca makyajınızı tamamlayabilirsiniz. Kapatıcılar minimal kusurları ve koyu halkaları gizlemek için mükemmel bir seçenektir. Cildinize ve ten renginize uyan bir ton seçtiğinizde vazgeçilmez bir makyaj malzemesi seçeneği haline gelebilir. Pürüzsüz ve kremsi formül içeren kapatıcılara şans verebilirsiniz. Kapatmak istediğiniz noktalara uygulayın ve yavaş hareketlerle cildinize kapatıcıyı yayın. Mükemmel görünüm.

4. Fondöten

Fondötenler makyaj malzemelerinin temelini oluşturur diyebiliriz. Bu yüzden asıl dikkat edilmesi gereken konu doğru fondöten tonunu seçmektir. Fondöteni duygularken çizgi oluşmasını önlemek için fondöten fırçası ya da makyaj süngeri kullanmayı unutmayın. Ayrıca dairesel hareketlerle tüm yüzünüze ürünü nazikçe yayın. Fondöteninizin başladığı ve bittiği yerde keskin çizgiler olmamasına dikkat edin. Kullandığınız fondöten size fazla geliyor ve yapay bir görüntü oluşturuyorsa sakin olun. Cildinizde BB ya da CC krem tercihiyle fondöten kullanmadan da aynı görünümü elde edebilirsiniz.

5. Kaş Farı

Bir kadının en dikkat çeken yerlerinden biri şüphesiz ki kaşlarıdır. Kaş farı uygulayarak makyaja uygun ve yoğun bir görünüm elde etmeniz mümkün ancak kaş farı uygulamak makyajın en zor bölümlerinden biridir. Ellerin titremesi bazı kazalara yol açsa da git gide daha kolay hale gelir ve oldukça eğlencelidir.

6. Kaş Fırçası

Kaş demişken kaş makyajınızı, far ile bitirmeden önce kaş fırçasından yardım alarak da düzeltebilirsiniz. Devamında tarayıp istediğiniz gibi şekli verebilir ve kaş makyajınızı tamamlayabilirsiniz.

7. Maskara

Kozmetik malzemeleri arasında en çok talep gören ve göz makyajının kilit parçası olarak bilinir maskara. Maskara kirpikleri kıvırmaya ve hacim vererek kaldırmaya yardımcı olan bir makyaj ürünüdür. Maskaranızı uygularken kirpik diplerinize temas ettiğinden mutlaka emin olmalısınız. İyi sonuç veren bir maskara, hacim ve yoğunluk katarak kirpiklerinizi havaya kaldırır. Kirpiklerinizi daha fazla uzatmak için, maskarayı uygularken fırçayı kökten uca doğru döndürmeye özen göstermelisiniz. Ekstra hacimli bir maskara görünümü istiyorsanız bir kat daha uygulayabilirsiniz.

8. Eyeliner

Havalı bir görünüm yaratmak ve gözlerinizi belirginleştirmek için ihtiyacınız olan tek şey kaliteli bir eyeliner. Kozmetik ürünleri arasında en çok tercih edilen ürünlerden biri olduğu ortada. Eyelinerı üst kirpik kısmınıza dikkatli bir şekilde, kuyruk uzunluğuna göre aşağı, yukarı ya da ortalı olarak karar vererek uygulayın.

9. Dudak Kalemi

Son günlerde sıkça karışımıza çıkan ve rujun yakın akrabası olan dudak kalemi, dudak makyajının kilit parçalarından biridir. Dudak kalemi ruju uygulamadan önce dudak çevresini belirlemenize yardımcı olur. Dudak kaleminizi dilerseniz dudak çizgisinin bir tık dışından uygulayarak dudaklarınızı daha dolgun gösterebilirsiniz.

10. Ruj

İlk makyaj malzemelerinden biri olarak kabul edilen ruj. Özellikle yaz akşamlarında teninize uyan bir ruj, tek makyaj tercihiniz haline gelebilir. Gülüşünüzü ortaya çıkarması için turuncu veya mavi alt tonlu bir renk tercih edebilirsiniz. Mavi ve alt tonları dişlerinizin daha beyaz görünmesini sağlayabilir. Rujunuzu uygulamadan önce, dudaklarınızı ölü derilerden arındırın ve temiz içerikli bir dudak kremi ile nemlendirmeyi unutmayın. Devamında bir makyaj pamuğuyla rujun üzerindeki fazlalığı alın. Dudaklarınızdaki rujun kenarlara dağılmasını önlemek için bir önceki dudak kalemi adımını ihmal etmeyin.

11. Fırçalar

Makyajımızı tamamlamak için kozmetik ürünleri yüzünüze kusursuz bir şekilde uygulamak için birkaç fırçaya ihtiyacınız olacaktır. Makyaj fırçaları fondöteninizi, allığınızı ve kapatıcınızı uygulamak için size yardımcı olacak. Pudra ve göz makyajınız için de üretilen farklı fırça setleri de bulunmaktadır. Makyaj adımınıza göre doğru fırçayı seçip, kusursuz bir güzellik yaratabilirsiniz.

12. Makyaj Süngeri

Makyaj yaparken fırçaların yanında farklı bir ürünü tercih edebilirsiniz. Uygulama sırasında kullanılan makyaj süngeri likit fondöten, kapatıcı, allık, bronzer gibi direkt olarak teninize uyguladığınız ürünleri cildinize pürüzsüz bir şekilde yayılmasına olanak sağlar. Edindiğiniz bir makyaj süngeri ile kapatıcı ve fondötenlerinizi homojen bir şekilde yaymanız gayet mümkün.

13. Allık

Kozmetik ürünler arasında ilk sıralarda yer alan allık, teninize doğal bir ışıltı ve sağlıklı bir görünüm kazandıracaktır. Ten renginize uyacak sıcak bir ton tercih edebilirsiniz. Allığı uygun bir fırçayla yüzünüze elmacık kemiklerinize yayın. Daha çarpıcı ve farklı bir görünüm elde etmek için, elmacık kemiğinizin en üst kısmına bir ton parlak allık uygulayabilirsiniz.

14. Highlighter

Yüz bölgesinde elmacık kemikleriniz ve şakak bölgeniz başta olmak üzere kaşlarınızın üst kısmına isterseniz highlighter uygulayabilirsiniz. Ayrıca göz pınarlarına ve dudak üstüne ekstra parlaklık vermek için de tercih edebilirsiniz. Yine temel makyaj malzemeleri arasında yer alan highlighter genellikle yüz ve vücut bölgesinde ön plana çıkarmak istenilen bölgelere vurgu yapmak için tercih edilir.

15. Far Paleti

Yaptığımız göz makyajına netlik kazandıracak ürünlerden birisi de göz farıdır. Gözlerin daha çok ön plana çıkarılması, daha parlak ve iri görünmesi için far paletinde tercih edeceğiniz renkler öok önemli. Birden fazla renk içeren ya da tek renkten oluşan far paletleri, tüm gün kullanacağınız göz makyajlarınız için ideal olacaktır. Far paletleri, tüm göz makyajını kapsayan renkleri barındıran kozmetik ürünleridir. Göz makyajınızı yaparken, gölge yapmanız için koyu tonlar içeren renkler size daha fazla yardımcı olacaktır. Makyaja aydınlık vermek için ise parlak ve soft tonları cildinizde tercih edebilirsiniz.

16. Bronzer

Ton olarak bronz görünmekten hoşlananlar için bronzer olmazsa olmaz bir makyaj malzemesidir. Yüzü sıcak tonlarda göstermek ve güneşten kızarmış ışıltılı bir görüntü yaratmak için bronzerınızı uygularken, güneşin ilk değdiği noktalara yoğunlaşabilirsiniz. Bronzerı, tercih ederseniz doğal kontür vb. gibi bir görünüm vermek için de kullanabilirsiniz. Seçim tamamen sizin.

17. Göz Kalemi

Yine ilk makyaj malzemelerinden biri olarak kabul edilen göz kalemi ile devam edelim. Çantanıza atıp sürekli yanınızda taşıyabileceğiniz temel makyaj ürünü olan göz kalemleri göz makyajı için adeta kurtarıcıdır. Göz kaleminizi kirpik dibine uygulayın ve hacimli görünmesini sağlayın. Göz kaleminizi dilerseniz eyeliner olarak uygulayabilirsiniz. Ayrıca bir diğer seçenek olarak da dağıtarak dumanlı görünüme sahip yeni bir bakış elde edebilirsiniz.

18. Makyaj Temizleme Mendili

Evet makyaj yapmak kadar makyajı kadar çıkarmak da bir o kadar önemli bir konu. Yüzünüzü yıkamak için üşendiğiniz zaman, yastığınızın rengarenk olmasını istemiyorsanız makyajınızı temiz içerikli bir makyaj temizleme mendili kullanarak kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Göz makyajlarında kulak çubuğu kullanarak gözlerinizi zedelemeden makyajınızı çıkarabilirsizin.